UZMAN PSİKOLOG ASLI SOYER

Uzman Psikolog Aslı Soyer, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünü “Şeref Öğrencisi” derecesiyle bitirdikten sonra yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’na kabul edilmiş ve 2006 yılında yüksek lisans programını tamamlayarak “Klinik Psikolog” ünvanını almıştır. Yüksek lisansı sırasında Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi alan Aslı Soyer, aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi yüksek lisans programı kapsamında yer alan oyun terapisi eğitimine 2 sene boyunca devam etmiş, Prof. Dr. Ferhunde Öktem’den süpervizyon alarak programı tamamlamıştır.

Lisans ve yüksek lisans programı sırasında çeşitli projelerde yer alan Soyer, 2003-2006 yılları arasında işitme engelli çocukların aileleriyle, okul öncesi dönemdeki çocuklar ve ebeveynleri ile çalışmıştır. 2006 yılında Prof. Dr. Bengi Semerci ile çalışmaya başlayan Aslı Soyer, 5 yıl boyunca ağırlıklı olarak çocuk ve ergenlerde kaygı bozukluğu, depresyon, tik bozuklukları, uyum sorunları gibi konular ve ebeveynlerle aile içi iletişim, sınır koyma ve tutumlar ile ilgili çalışmıştır. Prof.Dr.Bengi Semerci ile birlikte hazırladıkları, “Sınav Stresi ve Başetme Yolları” isimli kitabın yanı sıra, Bengi Semerci Enstitüsü bünyesinden çıkan Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?”, “Ergen Ruh Sağlığı” gibi kitapların hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. 2008 yılında TRT ekranlarında yayınlanan “Yaşam Sohbetleri” isimli programın danışmanlarındandır. Ulusal ve uluslar arası kongrelerde bildiriler sunan, ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınları bulunan Soyer, aynı zamanda “Anne-Baba Okulu” kapsamında iletişim, sınır koyma, oyun, çocukluk döneminde sık rastlanan sorunlar, ergenlik konularında eğitimler düzenlemiştir.

2007 senesinde Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde psikodrama eğitimine başlayan Soyer, 2012 yılında eğitimini tamamlayarak “Psikodrama Terapisti” ünvanını almıştır. 2009 yılından beri çeşitli eğitimler vermekte olan Aslı Soyer, özellikle Motivasyon, Özgüven, Liderlik, Etkin İletişim, İlişki Yönetimi, Stres Yönetimi konularında kurumsal eğitimler vermektedir. Verdiği eğitimlerde psikodrama tekniği kullanmanın yanı sıra farklı gruplarla “İlişkiler”, “Roller”, “Kadınlık Halleri” başlıklı psikodrama yaşantı grupları düzenlemektedir. Aynı zamanda çocuk, ergen ve erişkinlere yönelik psikoterapi hizmetlerine Atölye Psikoloji çatısı altında devam etmektedir.

UZMAN PSİKOLOG DERYA GÜLTERLER

Uzman Psikolog Derya Gülterler, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Alanı’nda yüksek lisansını “Anne-Babaların Uyguladıkları Disiplin Yöntemlerinin Çocuk Kişilik Gelişimi İle İlişkisi” konulu tez çalışması ile yapmıştır. Yüksek Lisans eğitimi süresince hem çocuk ve ergen hem de erişkin psikolojisi alanlarında psikolojik test ve terapi eğitimleri almıştır.Oyun Terapi eğitimini bu yıllarda Prof. Dr. Ferhunde Öktem’in süpervizyonu ile, Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini ise Prof. Dr. Gonca Soygüt ve Prof. Dr. Elif Kabakçı’nın süpervizyonu ile tamamlamıştır.

Üniversite yıllarında, 3 yıl süresince Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde gönüllü akran danışman olarak görev yapmıştır. Bunun yanısıra Türk Eğitim Derneği Genel Merkezi’nde burslu öğrencilerden sorumlu psikolog olarak çalışmıştır.

2001 yılında “Çocuğun Değeri” isimli araştırma projesinde; yine aynı yılda başlanmış olan “Sokağa İtilen Çocuklar için Abilik/Ablalık” projesinde görev almıştır. Bunun yanısıra “Kontrol Odağı ve Cinsiyetin, Stres Algısı ve Sosyal Destek Kullanımı ile İlişkisi”, “Emeklilik Sonrası Yaşama Uyum”, “OKB ve ADHD’li Çocuklarının Aile Ortamları”na ilişkin araştırmalarını çeşitli araştırma gruplarıyla sürdürmüştür. Sokak çocukları ve suça sürüklenen çocuklar ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır.

2007-2013 yılları arasında Bengi Semerci Enstitüsü’nde çocuk, ergen ve erişkinlere psikoterapi hizmeti vermiştir. Enstitü bünyesinde çıkan “Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?”, “Ergen Ruh Sağlığı” gibi kitapların hazırlanmasında emeği geçen isimler arasındadır. 2008 yılında TRT ekranlarında yayınlanan “Yaşam Sohbetleri” isimli programın danışmanlarındandır. 2011 yılından beri devam etmekte olan “Selpakla Tuvalete Merhaba” projesi kapsamında, ailelere çocuklarına en doğru şekliyle tuvalet eğitimini kazandırmaları hususunda, Türkiye’nin çeşitli illerinde seminerler vermiştir.

Gülterler, 2008 yılından bu yana Gestalt Terapi alanında çalışmalarına Doç. Dr. Hanna Nita Scherler’in süpervizyonu ile devam etmektedir. 2013 yılının Aralık ayı itibarıyla çalışmalarını Atölye Psikoloji çatısı altında sürdürmeye başlamıştır. Burada çocuk, ergen ve erişkinlere yönelik psikoterapi hizmetlerinin yanı sıra hem anne-babalara, hem de kurumlara yönelik eğitimler vermektedir. Psikolojide ve psikoterapide yetkinliğin ve etik standartları karşılamanın ölçütü olan "EUROPSY - Europian Certificate in Psychotherapy" belgesini almaya hak kazanmış, Türkiye'deki sayılı uzmanlar arasındadır.