ÇOCUKLAR

ERGENLER

ERİŞKİNLER

PSİKOLOG İLE RANDEVU ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI

Yardıma ihtiyaç duyduğunu fark etmek zordur. Bunu kabul etmek, yardım alınacak uygun kişiyi bulmak ve bunu çocuğunuzla paylaşmak çok daha zor gelebilir. Bu zorluk, çoğu zaman zihinlerdeki psikolog tanımının bir sorunla ilişkilendiriliyor olması ile bağlantılıdır.

Çocuğunuzla ilgili herhangi bir konuda psikoloğa gitmeye ihtiyaç duyuyorsanız;

• Bunun tek başına çocuğunuza ait bir mesele olmadığını,

• Bir uzmandan yardım almanın, olmuş ve olabilecek zorlukların üstesinden gelmede büyük bir destekçi olacağını,

• Yaşamınızda herhangi bir zorluk olmasa bile, çocuğunuzu ve ailenizi tanımada önemli bir adım atıyor olacağınızı kesinlikle unutmamalısınız.

Çocuğunuza psikolog ile görüşmeye gitmeden önce asla yalan söylememelisiniz. Aileler sıklıkla, çocuklarına bu görüşmeyi nasıl açıklayacaklarını bilemediklerinde, psikoloğun kendilerinin yakın bir arkadaşı olduğunu söylerler. “Arkadaşım seninle tanışmak istiyor, onun oyun odasında birlikte oyun oynayacağız.” diyor olmanız çocuğunuza “Eğer birbirimizi bir konuda ikna etmek istiyorsak ve bu kesinlikle gerekli ise yalan söyleyebiliriz.” mesajını vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Ona sizin için psikoloğa gelme sebebiniz netleştiğinde kesinlikle, tam ve net şekilde doğru olanı söylemelisiniz. Çocuğunuz geliş sebebinizi bildiğinde, yaşadığı zorlukla ilgili daha işbirlikçi davranacak, bunun konuşulabilir ve çalışılabilir bir konu olduğunu bilecek ve ilerlemek yolunda istekli olacaktır.

Ona en basit haliyle yaşadığınız durumu tanımlayın ve “bu konuda en doğru yaklaşım biçiminin ne olduğunu öğrenebilmemiz için bir uzmandan yardım almaya gideceğiz.” diyerek cümlenizi tamamlayın. Örneğin; “Sıklıkla geceleri altını ıslattığında, tam olarak sebebini bilemediğimiz için sana yardımcı olamıyor olabiliriz. Bu sebeple, hem sebeplerini öğrenmek hem de sana uygun şekilde yardımcı olabilmek için hep birlikte bir uzmandan yardım almaya gideceğiz.” ya da “Bu aralar okulda arkadaşlarınla zorluk yaşadığından, sık sık oyunlara dahil olamadığından bahsediyorsun. Bu seni çok üzüyor olmalı ve biz de sana tam olarak nasıl yardım edeceğimizi bilmiyoruz. Hep birlikte bu konunun uzmanı bir psikoloğa giderek bunu öğrenebiliriz.”

Eğer siz psikoloğa gitmenin uygun ve doğru adım olduğunu biliyorsanız, bunu da aynı güvenle çocuğunuza aktarabileceksiniz demektir. Eğer bu konuda kendinizi hazır hissetmiyorsanız, randevu aldığınız uzmanla çocuğunuza bir açıklama yapmadan önce görüşmeyi ihmal etmeyiniz.