ÇOCUKLAR

ERGENLER

ERİŞKİNLER

ÇOCUKLAR VE CİNSELLİK

Çocuklar için cinsellik, diğer tüm insanlar için olduğu gibi, yaşamın bir parçasıdır. Bu nedenle çocuklar cinselliği hayattaki diğer tüm şeyleri keşfettikleri gibi keşfederler. Konuşurlar, sorarlar, dokunurlar ve ilişki kurarlar. Bu öğrenme sürecinde karşılaştıkları davranışlar ve tepkiler onların hayatlarının geri kalan kısmında öğrendikleri şeye nasıl yaklaşacakları ve onu nasıl yaşayacakları ile ilgili bir anahtardır.

Bebekliklerinden itibaren vücutlarının diğer kısımları gibi cinsel bölgelerini de keşfetmeye başlarlar. Dokunurlar, kavrarlar ve tanımaya çalışırlar. 2 yaş civarında tuvalet eğitimine başlanması ile bu uğraş görünür olur. 3-6 yaş arasındaki çocuklar kendi cinselliklerinin ve cinsiyetlerinin farkına varmaya başlarlar. Kız ya da erkek olmak önem kazanır. Karşı cinsten çocukların cinsel organlarını merak ederler. Kendi cinslerinden veya karşı cinsten ebeveynin cinsel bölgelerine karşı da bir merak geliştirirler.

Bu yaşlarda mastürbasyon görülebilir. Çocuklar kendi cinsel organlarına dokunmanın haz verdiğini keşfederler. Yine bu dönemde çocuklar aralarında cinsel oyunlar oynayabilirler. Burada amaç, hem kendi bedenini hem de ötekinin bedenini keşfetmektir. Bunun yanı sıra, bebeklerin nereden geldiği, kendisinin nasıl olduğu vb. İle ilgili sorular sorabilir.

7 yaşından sonra çocukların cinselliği daha örtük hale gelmeye başlar. 7-10 yaşları arasında mahremiyet önem kazanır. Kızlar ve erkekler arasında kutuplaşmalar başlar. Kızlar erkekleri, erkekler kızları oyunlarına almak istemeyebilir. Cinselliği keşfetme düzeyi daha sözel alana kayar. Cinselliği çağrıştıran sözcükler ilgilerini çekebilir. Genel olarak cinselliğe dair bilgileri artmıştır.

Çocukların cinsellikle ilgisi arttığında aileler telaşa kapılırlar. Çünkü cinsellik konuşması zor bir konudur. Bu konuda çok sıkı veya çok gevşek olmak her zaman çocuğun cinsel gelişimini sağlıksız bir noktaya taşıma riski yaratır. Çocuğun sorduğu sorulara yaşına uygun cevaplar vermek ve yalnızca sorduğu kadarına cevap vermek önemlidir. Soru sorduğu veya mastürbasyon yaptığı için ayıplamak, kızmak doğru değildir. Mastürbasyon davranışının özel olduğunu ve kendi başına kaldığında yapabileceğini vurgulamak önemlidir. Cinsellikle ilgili konuşmaları aynı cinsten ebeveynin yapması daha doğru olacaktır. Temel amaç, çocuğa cinselliğin doğal süreci ile tanışırken destek olmak ve bir yandan sağlıklı gelişmesini sağlarken diğer taraftan kendini korumasını öğretmektir.